Tijekom besplatnih srpanjskih radionica naučite izraditi strip-fanzin i saznajte što je green screen te kako i sami uz animaciju možemo postati dio umjetničkog djela?
Od 1. do 3. srpnja trodnevno druženje uz crtanje, bojanje, lijepljenje, rezanje i izradu vlastite publikacije (uzrast 10+) i cjelodnevno učenje o osnovama animacije i snimanja na gren screenu u subotu 6. srpnja (uzrast 7 - 12 god.)
Sudjelovanje je besplatno uz prethodnu prijavu mailom ili telefonski (broj mjesta je ograničen). Radionice se održavaju u Kući Klajn (A. Augustinčića 1, Klanjec).
DETALJNIJE O RADIONICAMA
• IZRADA STRIP-FANZINA
1.-3. srpanj 2024. / 10 - 12 h / uzrast 10 + / obavezno sudjelovanje sva tri dana
Ako imate od 10 i više godina i zanima vas strip i izrada vlastitog fanzina, ovo je prava radionica za vas. Krećemo od zajednički odabrane teme pa do crtanja vašeg kratkog stripa. U prvom dijelu radionice radit ćete na scenarijima koji će se zajednički komentirati s voditeljicom, a onda ćete ih samostalno ili u grupama dovršiti. Ohrabrujemo i udruživanje te timski rad na fanzinu gdje netko piše tekst, netko crta, netko dobacuje nove ideje. Na kraju radionice kolektivno se izrađuje naslovna stranica, prelamaju stripovi u zajednički fanzin A5 formata, koji se na kraju kopira u primjerke za distribuciju.
Voditeljica: Ena Jurov
Ena Jurov (1988., Zadar) bavi se vizualnim komunikacijama kroz grafički dizajn, ilustraciju i strip. Završila je MA program Storytelling na Sveučilištu Konstfack u Stockholmu i preddiplomski studij vizualnih komunikacija na Studiju dizajna u Zagrebu. Surađuje na VJ projektima s kolektivom leilamarinaena, redovito izdaje stripove u Komikazama i vodi radionice stripa za djecu i odrasle, a u sklopu Dizajn studija Plejs dizajnirala je vizualne materijale za autonomni društveni centar Nigdjezemska u Zadru.
• TIŠINA, SNIMAMO!
6. srpanj 2024. / 10-16 h / uzrast 7 - 12
Tko kaže da umjetnička djela ne mogu oživjeti i zašto i mi ne bismo mogli biti dio umjetničkog djela?
Na ovoj video – green screen radionici istraživat ćemo kako se u DIY (do-it-yourself) uvjetima, s improviziranim green screenom i vlastitim telefonom može snimiti materijal spreman za montažu videa. U prvom dijelu radionice proučit ćemo kako se poigrati sa snimanjem na green screenu, izabrati poznata umjetnička djela u koja ćemo montirati naše snimke, a biti će tu i osmišljavanja kratkih scenarija i glume. Nakon zajedničkog ručka ćemo snimati na green screenu i zatim saznati kako se snimljeni materijal uređuje i montira u programu za montažu. Nakon radionice svi će polaznici dobiti knjižicu sa svojim scenarijem i montirani originalni vlastiti video uradak, te će svoje radove moći premijerno pogledati u Kinu Martin
Voditeljica: Dorotea Škrabo
Dorotea Škrabo - Skrabzi rođena je 1992. godine i vizualna je umjetnica, dizajnerica i online 'zabavljačica'. Rođena je u Rijeci, studirala je i živjela u Ljubljani, trenutno živi i radi u Zagrebu. Uglavnom se fokusira na fenomen videa i slike u doba interneta, istražuje odnos između novih medija, popularne kulture i umjetnosti, posebice u odnosu na ograničenja društvenih mreža. Izlagala je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u sklopu studija, kao i na raznim institucijama i festivalima Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji. Radi kao dizajnerica animacije na mnogim projektima.
Program financijski podržavaju Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture i medija RH, Krapinsko-zagorska županija i Grad Klanjec, a organizator je Kućni kolektiv / Kuća Klajn.
Voditeljica: Valentina Miloš
Izvođačice: Valentina Miloš, Ema Kani, Anika Cetina
𝗭𝗮 𝗸𝗼𝗴𝗮?
Radionica je namijenjena mladim i odraslim osobama zainteresiranima za plesnu umjetnost, polaznicima plesnih skupina i njihovim voditeljima, nastavnicima koji u okviru slobodnih aktivnosti vode plesnu edukaciju.
𝗞𝗮𝗸𝗼?
Metodološki radionica nudi usvajanje alata kojima definiramo kretanje u suvremenom plesu te sudionicima osvještava načine na koje mogu proizvoditi pokret te se kreativno izraziti u polju plesa, a temelji se na isječcima iz predstave "Caroling"
Osim toga, radionica se bavi glasom i pokretom te kao ishodište sadrži vježbe disanja kao uvođenje polaznika u rad s glasom, uz pojašnjenje i anatomskog aspekta glasa koji uključuje respiratorni sustav i govorne organe.
𝗭𝗮𝘀̌𝘁𝗼?
Kroz radionicu se lokalnu publiku želi upoznati sa suvremenim plesom i pokretom, na način kojim se pokretom može iskazati emocija i iskazati neverbalna poruka te im tako omogućiti (bolje) razumijevanje suvremenoplesnih programa.
Suvremeni ples je, uz ostalo, i oblik izvedbe koji može osvijestiti kretanje u okviru vlastitih mogućnosti, individualnih rješenja, te ih navesti na maštanje nekog novog i drugačijeg imaginarnog prostora izvedbe.
𝗦̌𝘁𝗼 𝗷𝗲 𝗽𝗼𝘁𝗿𝗲𝗯𝗻𝗼?
Dobra volja, udobna odjeća i obuća i bočica za vodu.
𝗞𝗮𝗸𝗼 𝘀𝗲 𝗽𝗿𝗶𝗷𝗮𝘃𝗶𝘁𝗶?
Slanjem maila (kucaklajn@gmail.com), putem društvenih mreža (Facebook ili Instagram profili Kuće Klajn) ili telefonski na 091 568 1222.
Broj polaznika je ograničen na 15.
Nadamo se da ćemo zajednički uživati u istraživanju vlastitih kreativnih mogućnosti i provesti ugodno subotnje prijepodne.
Živio ples! / Vive le danse! / Long live dancing! / Es lebe das Tanzen!
Organizator: UO 21:21, partneri: Kućni kolektiv i Kuća Klajn
Program Kuće Klajn financijski podržavaju Zaklada Kultura nova i Grad Klanjec.
U partnerstvu s udrugama Kućni kolektiv iz Klanjca i Društvo za komunikacijsku medijsku kulturu (DKMK) iz Zagreba udruga Kajkaviana osmislila je projekt SNIMKAJ, akronim za „Svaku novost istražiti moraš s Kajkavianom“, koji se odvija od rujna do kraja studenog 2022.
Projektom SNIMKAJ želi se ponuditi djeci i mladima, roditeljima te učiteljima i stručnim suradnicima u školama sadržaje kojima će se podizati i njihova svijest o važnosti medijske pismenosti.
Uz edukacije za odrasle i sadržaje koji će promovirati medijsko opismenjavanja djece i mladih u različitim dijelovima Krapinsko-zagorske županije, program uključuje radionice glume i izvedbenog pokreta (voditeljica Ivana Krizmanić), radionice osnova filmske režije (voditelj Filip Mojzeš) te radionice kamere, snimanja i osnove montaže (voditeljica Dinka Radonić).
Osnove snimateljske tehnike, praktičan rad s kamerom te kreativni oblici vizualnog izražavanja usmjereni su izradi završnog zadatka – igranog filma s edukativnim karakterom.
Projekt je sufinanciran sredstvima Agencije za elektroničke medije i sredstvima Krapinsko-zagorske županije.
Za više informacija javite se telefonom na broj 049 286 463, e-mailom na adresu: kajkaviana@gmail.com, ili porukom u inbox Facebook stranice Kajkaviana.
Pozivamo vas na radionicu suvremenog plesa 21 uputa za ples s renomiranom domaćom plesačicom, plesnom pedagoginjom i koreografkinjom Petrom Hrašćanec koja će se održati u subotu 1. listopada od 11h do 13h u Kući Klajn.
Radionica je namijenjena srednjoškolcima i odraslima, a sudjelovanje je besplatno.
Radionica suvremenog plesa provodi se kroz projekt "21 uputa za ples" u organizaciji umjetničke organizacije 21:21 iz Zagreba, a njome se sudionicima želi prenijeti bolje razumijevanje suvremene kulture i umjetnosti. Sudionici će, kroz susret s profesionalkama iz područja plesne umjetnosti, koreografkinjom i plesačicom Petrom Hrašćanec, sudjelovati u radioničkoj formi kroz nekoliko konkretnih izvedbenih zadataka, improvizacijskih igara i vježbi.
Svi sudionici programa dobit će širi uvid u promjene u kojima današnja publika participira, jasniju sliku o njihovome kulturnom i umjetničkom senzibilitetu, percepciji o umjetnosti, dubljem značenju novoga viđenja i kreiranja svijeta koji ih okružuje.
Sadržaj radionice bazira se na izvedbenim zadacima tri predstave UO 21:21, a to su "Skupa", "Samo" i "Zagrljaji".
Prijaviti se možete do 28. rujna slanjem maila na kucaklajn@gmail.com
Održavanje radionice financirano je od strane Ministarstva kulture.
O voditeljici
Petra Hrašćanec djeluje kao plesačica, koreografkinja i pedagoginja. Primarno područje njezina interesa i školovanja je suvremeni ples, a njezin rad karakterizira istraživanje tijela kao realiteta izvedbe u različitim medijima.
Kao izvođačica, osim u autorskim djelima, djeluje kao vanjska članica skupine Wee koreografa Francesca Scavette, utemeljene u Norveškoj. Koreografski rad ostvaruje putem umjetničke organizacije 21:21 (u kojoj je jedna od umjetničkih voditeljica) ili partnerske organizacije de facto u suradnji s hrvatskim institucijama (Teatar &TD, Zagrebačko kazalište mladih, Pogon Jedinstvo, Zagrebački plesni centar).
Od 2013. kao predavačica i mentorica vodi kolegij Suvremena plesna tehnika na Odsjeku plesa na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.
Od 2009. do 2020. umjetnička je ravnateljica festivala sola Monoplay u Zadru.
Djela Petre Hrašćanec predstavljena su na renomiranim europskim plesnim festivalima i u kazališnim institucijama kao što su Rencontres Choreographiques Internationales de Seine-Saint-Denis u Parizu, Impulstanz u Beču, festival UOVO u Milanu, Plesni centar La Jette u Bruxellesu, Les Subsistances u Lyonu, pariški Theatre de la Bastille i dr.